PT8-TNSC-PRO-82N
UPC:
Weight:
0.92 LBS
Internal ID:
494887
bisibi_enabled:
F
stock_status:
Mixed Availability
clearance:
false
firearm:
false
exclude_free_shipping:
product_category:
2667
ca_ffl:
SKU: PT8-TNSC-PRO-82N
MPN: PT-8-TNSC-82N
Details
Titan Pro, the Essential Structural Firefighting Glove
Features:
  • Advanced Multi-Layer Design reinforces vulnerable areas and features Exclusive Knuckle Guard
  • 100% Nomex® Knit inner liner
  • Fully lined with Kevlar® for added cut resistance
  • Palm layers stitched down with High-Burst Kevlar® thread to strengthen grip
  • NFPA 1971 Compliant Porelle® PTFE Moisture and Blood Borne Pathogen Barrier
  • Flexible finger sidewalls of Kevlar® and Nomex® maximize dexterity
  • Fully reinforced leather inner liner and Leather pull tab for easy don and doff
Advanced Knuckle Guard System
Fusion Pro Cuff Options
Size Conversion Chart
 X-Small  64N
 Small  70N
 Medium  70W
 Medium/Large  76N
 Large/X-Large  76W
 X-Large  82N
 2X-Large  82W